Election Results!

The long-awaited election results are here! Read below for a breakdown of voting for each role!

 

Co-President Activities & Events          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
Amar Shabandar 387 387 406 439  
Zain Dada - elected 527 527 545 599  
Ana Luiza 140 140      
Marco Vita 195 195 211    
Re-Open Nominations (RON) 14        
           
Co-President Democracy & Education          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
Ahrar Abbasi 228 230 234 259 296
Olimpia Burchiellaro 287 287 288 294 318
Shadia Edwards-Dashti 201 201 202 213  
Saqib Ali Rafiq 126 126 126    
Hannah Slydel - elected 381 381 382 395 430
Tareq Sydiq 21 21      
Re-Open Nominations (RON) 10        
           
Co-President Welfare & Campaigns          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Tom King - elected 719        
Agnes Adebisi Olowogboye 356        
Re-Open Nominations (RON) 28        
           
Academic Affairs Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Matija Vlatkovic - elected 734        
Re-Open Nominations (RON) 90        
           
Black Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Alaa Ahmed - elected 446        
Halimo Hussain 404        
Re-Open Nominations (RON) 34        
           
Campaigns Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Jovian Salak & Dimitri Cautain - elected 737        
Re-Open Nominations (RON) 89        
           
International Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Juhi Verma - elected 692        
Re-Open Nominations (RON) 57        
           
Entertainments Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Adwoa Darko & Will Paintin - elected 563        
Anahita Shamsaei 346        
Re-Open Nominations (RON) 23        
           
Environmental Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Hannah Short & Isobel Annan - elected 776        
Re-Open Nominations (RON) 35        
           
LGBTQ Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Imrane Trocme - elected 401        
Emily Walker 345        
Re-Open Nominations (RON) 29        
           
Mature Students Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Monique Bell - elected 657        
Re-Open Nominations (RON) 45        
           
Postgraduate Research Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Mohamed Taha - elected 673        
Re-Open Nominations (RON) 56        
           
Disabled Students and Carers Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Laila Ahmed - elected 635        
Re-Open Nominations (RON) 65        
           
Women's Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
Aliya Al-Yassin 260 261 263 273 307
Aida Balafkan & Jonelle Twum - elected 304 305 310 322 363
Florence Goddard & Isabel Spence 86 86 86 199  
Melissa Plant & Olivia Brown 176 176 183    
Tay-Yibah Sarwar 29 29      
Re-Open Nominations (RON) 19        
           
Anti-Racism Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Osamah Aiar - elected 396 397      
Ali Allibhai 360 360      
Re-Open Nominations (RON) 47        
           
Sports Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2      
Elizabeth Wright - elected 657        
Re-Open Nominations (RON) 53        
           
Working Class Students' Officer          
Candidate Stage 1 Stage 2 Stage 3    
Monna Matharu & Saul Jones - elected 669        
Re-Open Nominations (RON) 60        

 

This webpage was last updated on: 06 Mar 2015 12:24